poniedziałek, 4 maja 2020

Ptaki wiosną.


Witajcie, moi mili.
   Dziękuję za nadesłanie zdjęć. Cieszę się, że wraz z rodzicami upamiętniliście, tak ważne dla wszystkich Polaków, wydarzenia z historii Polski. 

Otwórzcie zeszyt do j. polskiego i zapiszcie:

4 V 2020                                  Lekcja

Temat: Ptaki wiosną.
Cel: Zdobywam nowe wiadomości na temat ptaków.
        Poznaję najważniejsze wyrazy w zdaniu.
NaCoBeZu:
1. Wymieniam nazwy co najmniej pięciu ptaków powracających wiosną do Polski. ▢
2. Wymieniam ciekawostki na temat życia ptaków. ▢
3. Wymieniam najważniejsze wyrazy w zdaniu. ▢
4. Rozpoznaję brzmienie instrumentów: flet poprzeczny, klawesy, guiro, fortepian. ▢

   Otwórzcie podręcznik na stronach 4- 5. Przyjrzyjcie się ilustracji i odpowiedzcie, jaką porę roku przedstawia. Skąd wiadomo, że nadeszła właśnie ta pora roku? Odszukajcie na ilustracji różne rodzaje gniazd. Gdzie się znajdują i czym się różnią? Spróbujcie rozpoznać kilka pokazanych ptaków. Jakie ptaki rozpoznaliście?

Wykonajcie zadania nr 1- 2- zeszyt ćwiczeń, strona 3.

Dla chętnych- zadanie nr 3- rebus.

   Przeczytajcie opowiadanie Włodzimierza Dulemby  pt. „Bocianie gniazdo”.
  
   Wiecie, co to jest, a właściwie co to było bocianie gniazdo na statku? Na dawnych statkach na najwyższym maszcie zawieszony był kosz, w którym siedział marynarz i przez lunetę obserwował morze. To on pierwszy obwieszczał słowa, na które czekała cała załoga: „Ziemia! Ziemia na horyzoncie!”. A to znaczyło, że długa i niebezpieczna podróż dobiega szczęśliwie końca.
   Dziś już nie ma bocianich gniazd. Kto by w sposób tak niemodny obserwował morski szlak? Wystarczy maleńki monitorek do odbioru sygnalizacji GPS, aby znaleźć drogę wszędzie: i na bezkresnym oceanie, i w gęstej zabudowie wielkiego miasta. GPS doprowadzi podróżnego do każdego portu i pod numer szukanego bloku. Elektroniczny obserwator „siedzi” sobie w satelicie i krąży wokół Ziemi, gotów w każdej chwili nam pomóc.       
   Nie ma bocianich gniazd na statkach, ale są prawdziwe bocianie gniazda na drzewach, słupach, dachach i kominach. I też cieszą jak tamten komunikat: „Ziemia na horyzoncie”.
 – Bociany przyleciały!   
   Jeśli przyleciały, to znaczy, że wiosna przyszła. A może nie przyszła, tylko przyfrunęła na bocianich skrzydłach? Myślę, że chociaż trochę się na nich przejechała, czyli przefrunęła. Przylot bocianów stał się w Polsce wydarzeniem medialnym. Odnotowują to gazety, mówi się o tym w radio, ale najwięcej uwagi skrzydlatym przybyszom z Afryki poświęcają serwisy informacyjne wszystkich telewizji. 
– Lubię tu wracać – powiedziała pani bocianowa.   
– Kle, kle. Ja też – kleknął pan bocian.   – Nie wyobrażam sobie lata gdzie indziej – roześmiał się.
– Dobry żart – pochwaliła męża pani bocianowa. – Dobrze wiesz, że nie ma innego miejsca, nie ma „gdzie indziej” – dodała.
– A jakbyśmy się zatrzymywali w Egipcie, byłoby bliżej. Albo we Włoszech, jeżeli już musiałaby być Europa…
– E, wymyślasz baśnie na dzień dobry – przerwała pani bocianowa. – Egipt? Włochy? Nie, to nie to – odkleknęła.
– Nigdy nie myślałaś, dlaczego nie tylko chcemy, ale musimy przylatywać tak daleko?
– Dlaczego musimy, nie myślałam, bo to… – pani bocianowa przerwała na moment – bo to zbyt trudne, ale dlaczego chcemy, to bardzo proste. Popatrz… Tam…
   Oba ptaki spojrzały w kierunku sporej gromadki ludzi. Oba skinęły głowami i kleknęły dziobami, co zostało przez ludzi przyjęte jako ukłon i forma powitania.   
– Muszę jeszcze coś klekotać? – spytała wesoło pani bocianowa.
– Zobacz, jak wszyscy się cieszą. I duzi, i mali.                                   
– Zawiesili nam nowe koło – powiedział po gospodarsku bocian. 
– Machają rękami. Jestem spokojna, że nikt nie rzuci w naszą stronę kamieniem ani nie będzie strzelał z łuku czy ze strzelby. 
– O, tak. Różne rzeczy opowiadają ludzie na świecie o Polakach, ale nikt tak nie kocha bocianów jak oni.   
– Zobacz, telewizja.
Terenowy samochód z kolorowym napisem TV zatrzymał się w bezpiecznej odległości. Po chwili wysiadły z niego trzy osoby: kamerzysta, dźwiękowiec i mała dziewczynka. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że dziewczynka jest córką jednego z nich i że przyjechała tutaj na spacer.   
– Zobacz, jacy kulturalni, nie chcą nas płoszyć. Chodź, pospacerujemy troszkę, a później pofruniemy na koło. Będą mieli ładne ujęcie – zaproponowała bocianowa. 
Ptaki usiadły na kole.         
– Serdecznie witamy – powiedziała dziewczynka do mikrofonu, patrząc w kierunku bocianiego gniazda.  – Będziemy tylko chwilkę. Nie chcemy przeszkadzać po długiej podróży. Mam ogromną prośbę. Czy moglibyśmy umówić się na dłuższy wywiad w spokojniejszej chwili?   
– Kle, kle – zgodził się bocian. 
– Bardzo dziękuję i trzymam pana bociana za słowo – odpowiedziała dziewczynka i odwróciła się do kamerzysty. – A teraz zrobię „setkę” do newsa.       
   Mała pani redaktor, z niezwykłym wyczuciem filmowego planu, stanęła na tle bocianiego gniazda:
– Drodzy widzowie programu „Ptasi goście”. Bociany przyleciały. Są bardzo szczęśliwe, że znowu mogą być tutaj z nami. Na dłuższy wywiad umówiłam się latem, przed odlotem. Oglądajcie nas. Do zobaczenia. Kle, kle.

Odpowiedzcie na pytania (ustnie):

• Gdzie znajdują się prawdziwe bocianie gniazda? • Co oznacza przylot bocianów? • Czym stał się w Polsce przylot bocianów? • Jak zachowywali się ludzie, gdy widzieli przylatujące bociany? • Kto odwiedził bociany po podróży? • Co chciała zrobić mała pani redaktor?


   Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o życiu ptaków, zachęcam do obejrzenia filmów:



   Zapraszam do gniazda, dosłownie! Możecie obejrzeć bociana z bliska na kamerce live:


   Spróbujcie ułożyć puzzle z wizerunkiem bociana białego. Wiedzieliście, że  podczas wędrówki bociany mogą przelecieć nawet do 12 tysięcy kilometrów?



   Przeczytajcie i przepiszcie do zeszytu informację (podręcznik, str. 4) o najważniejszych wyrazach w zdaniu. Powiedzcie, co te wyrazy oznaczają. 

   Zanim przejdziemy do ćwiczeń, krótkie przypomnienie o częściach mowy:



 Zachęcam do sprawdzenia siebie:



Następnie wypełnijcie kartę pracy w zeszycie ćwiczeń (zadania 4 i 5, strona 4).

Dla chętnych- zadanie nr 6.

   Zapraszam do obejrzenia bajki muzycznej pt. "Ptasie przygody: Wróbelek". Wsłuchajcie się uważnie. Czy rozpoznajecie instrumenty muzyczne, które naśladują odgłosy ptaków? Jeśli, nie, przeczytajcie napisy na końcu bajki.

   Jak wyglądają i brzmią instrumenty, które są "bohaterami" naszej bajki? 

Flet poprzeczny:


Klawesy:

Guiro:

Fortepian: 
   Zapiszcie w zeszycie nazwę instrumentu i ptaka, którego ten instrument naśladuje.

Otwórzcie zeszyt do matematyki i zapiszcie:

4 V 2020                                    Lekcja
Temat: Poznaję cechy kwadratów.
NaCoBeZu:
1.Wymieniam cechy kwadratów. ▢
2. Rysuję kwadraty przy pomocy linijki. ▢
3. Mierzę długość boków prostokąta. ▢

   Otwórzcie podręcznik na stronach 54- 55. Przygotujcie linijkę. Wykonajcie polecenia (bez zapisywania). Pamiętajcie o dokładnym mierzeniu boków prostokątów. 

   Przepiszcie do zeszytu informację z szarej ramki o kwadracie. Na narysowanym kwadracie zaznaczcie kąty i wierzchołki. Pamiętacie jak nazywają się kąty w prostokątach i jak się je oznacza?

   Rozejrzyjcie się po domu i wyszukajcie przedmioty w kształcie kwadratu. Wypiszcie je w komentarzach. Zobaczymy, komu uda się znaleźć ich najwięcej.


PS
Ciekawostki o ptakach: 



   Zachęcam do obejrzenia serii krótkich filmów o ptakach "Sekretne życie ptaków". Części od 2 do 6 opowiadają o ptakach wiosną:

Do zobaczenia we wtorek
Wasza wychowawczyni Pani Ania

9 komentarzy:

  1. Pani na początku zrobiła błąd dzisiaj jest 4V a nie 5V!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejny ten sam błąd w matematyce!

    OdpowiedzUsuń
  3. Poduszki, obrazy, siedzisko od krzesła, pojemnik na zabawki, szyba w drzwiach, ręcznik mały, ramka do zdjęć, zabawkowa patelnia, spod od miski, naklejka na lodówce, pudełko od chusteczek mokrych oto nasze kwadraty w domu. Magda Pawłowska

    OdpowiedzUsuń
  4. poduszki,klocki,pudełko od lego,szybki w drzwiach,ramka do zdjeć, kuchenka indukcyjna,kartki do pisania,taboret,oświetlenie ledowe,włączniki,poduszka,obrazy,dywan,przyciski od klawiatury,ser, Nikodem G.

    OdpowiedzUsuń
  5. piekarnik kontakt od swiatla plytki na podlodze stol zerar portfel zabawka gra planszowa magnesy na lodowce .To juz chyba wszystko

    OdpowiedzUsuń
  6. gniazdko,poduszka,gra planszowa,ramka do zdjęć,szyba,chusteczki,karton,stół,krzesła,okna,kolorowanki Nikodem K

    OdpowiedzUsuń
  7. Lodówka, kuchenka, telewizor, stół, taborety, szafki kuchenne, dywan,koc, tapczan, okna,piórnik, książki, zeszyty, kalendarz, kominek, ramki na zdjęcia, tablet, nasiona, obrazy, kafelki, drzwi, schodki, zegar, kostki do gry. Magda B.

    OdpowiedzUsuń